MGCC Competition Event 10 - Sandown Sprint - 23-June-2019

Provisional Results #1 as of 25-June-2019
Provisional Results #2 as of 26-June-2019  Moved Ross Boyd from "Modern C/V8" to "Specials"
No
Driver   Car   Reg
No
Best Session Class Outright
  1 2 3 4 Place Points Place Points
Classic Class                      
32 Ronald Bilston MGB MGB 72 1:46.75 1:48.58 1:47.87 1:46.75 DNS 1 9 11 10
272 Graham Deahl MGB 210878 H 1:48.81 1:49.96 1:48.81 1:49.82 1:50.91 2 6 14 7
92 Kevin Machelak MGB GT 18534 H 1:52.78 1:59.38 1:53.48 1:52.78 1:54.61 3 4 16 5
121 Ross Wilson MGB 0542 H3 1:56.94 DNF 2:04.36 2:00.30 1:56.94 4 3 18 3
2 Max Ritter MGB   1:58.39 2:10.94 2:01.48 1:58.39 DNS 5 2 19 2
61 Robert Walkerden MGB 08780 H 2:01.93 2:05.05 2:01.93 2:05.77 DNS 6 1 20 1
Modified Classic Class                      
71 Paul Slawinski MGB MG0 66 1:39.94 1:46.08 1:41.18 1:39.94 1:41.36 1 9 6 15
214 Frank Oostermeyer MGB NR 1:41.02 1:44.27 1:42.27 1:41.02 1:42.07 2 6 8 13
57 Richard Collett MGA 70824 H 1:48.06 1:48.06 DNS DNS DNS 3 4 12 9
26 Paul Rutland MGB 08781 H 1:54.50 1:57.00 1:54.50 1:54.89 1:55.21 4 3 17 4
Modern C/V8 Class                      
888 Andrew Coon MG ZR ZR 160 1:34.35 1:34.35 1:34.67 1:35.89 1:35.69 1 9 1 20
22 Graeme Ruby MGB GTV8 01793 H 1:34.84 1:38.24 1:34.84 1:36.11 DNS 2 6 2 19
20 Adam Ayliffe MG ZS 180 MG ZS 1:43.93 1:47.49 1:48.46 1:44.41 1:43.93 3 4 10 11
35 Andrew Regens MG TF 160 AR II 20:00.00 DNF DNS DNS DNS 4 3 22  
Specials Class                      
60 Rodney Wells MG Midget NR 1:36.26 1:40.12 1:39.80 1:36.26 1:36.84 1 9 3 18
36 Ross Boyd RV8 GT RV8 GT 1:36.93 1:36.93 1:37.17 1:37.12 1:37.39 2 6 4 17
39 David Nicholls MG Midget NR 1:38.85 1:38.85 1:40.07 1:39.43 1:38.97 3 4 5 16
411 Bryan Gibson MGB CH 6961 1:40.23 1:40.23 1:43.45 1:40.68 DNS 4 3 7 14
134 Jon McGovern MG TF160 MG 0160 1:42.83 1:44.87 1:42.83 DNS DNS 5 2 9 12
69 Keith Jackson MGB MG 0069 1:49.16 1:54.47 1:50.28 1:50.54 1:49.16 6 1 15 6
44 Russell Clough MG Y MGYNOT 2:08.60 2:18.71 2:10.22 2:08.74 2:08.60 7 1 21  
Ladies Class                      
710 Joanna Smith MGB MG 066 1:48.43 1:51.58 1:48.79 1:48.43 DNS 1 9 13 8
46 Jane Vollebregt MGB GT 80139 H 20:00.00 DNF DNF DNS DNS 2 6 22  
Youth Class                      
851 Emily Nicholls Peugeot 206 NR 1:42.33 1:52.19 1:48.77 1:49.39 1:42.33 1 9    
Non Marque Class                      
3 Jason Holmes Volkswagen   1:26.19 1:41.01 1:30.88 1:26.94 1:26.19 1 9    
147 Ian Powell Peugeot 206 GTI 180 1:38.05 1:41.77 1:38.05 1:39.47 1:38.70 2 6    
12 David Felton Mazda   1:45.69 1:50.26 1:45.85 1:45.69 1:45.74 3 4    
Geelong                      
43 Chris Freeman MGB GT 56702 H 1:42.25 1:45.77 1:43.45 1:42.25 1:44.04 1      
 

TOP TWENTY MGs OUTRIGHT

No. Driver Car Reg No Best Place Points
888 Andrew Coon MG ZR ZR 160 1:34.35 1 20
22 Graeme Ruby MGB GTV8 01793 H 1:34.84 2 19
60 Rodney Wells MG Midget NR 1:36.26 3 18
36 Ross Boyd RV8 GT RV8 GT 1:36.93 4 17
39 David Nicholls MG Midget NR 1:38.85 5 16
71 Paul Slawinski MGB MG0 66 1:39.94 6 15
411 Bryan Gibson MGB CH 6961 1:40.23 7 14
214 Frank Oostermeyer MGB NR 1:41.02 8 13
134 Jon McGovern MG TF160 MG 0160 1:42.83 9 12
20 Adam Ayliffe MG ZS 180 MG ZS 1:43.93 10 11
32 Ronald Bilston MGB MGB 72 1:46.75 11 10
57 Richard Collett MGA 70824 H 1:48.06 12 9
710 Joanna Smith MGB MG 066 1:48.43 13 8
272 Graham Deahl MGB 210878 H 1:48.81 14 7
69 Keith Jackson MGB MG 0069 1:49.16 15 6
92 Kevin Machelak MGB GT 18534 H 1:52.78 16 5
26 Paul Rutland MGB 08781 H 1:54.50 17 4
121 Ross Wilson MGB 0542 H3 1:56.94 18 3
2 Max Ritter MGB   1:58.39 19 2
61 Robert Walkerden MGB 08780 H 2:01.93 20 1