MGCC Competition Event 10 - Phillip Island Sprint - 23-September-2017

Detailed lap times may be viewed here
Provisional Results #1 as of 26-Sep-2017
Results as of 28-Oct-2017. Corrected class points to 5/3 for small classes.
No. Driver Car Run Fastest Class Outright
1 2 3 4 Place Points Place Points
Classic Class
196 Adrian Azzopardi MG B 02:23.48 02:20.36 02:15.72 02:15.53 02:15.53 1 9 17 4
117 Andrew Cornish MG B. GT 02:20.95 02:22.70 02:17.57 DNS 02:17.57 2 6 21
272 Graham Deahl MG B 02:22.63 02:20.72 02:20.04 02:19.95 02:19.95 3 4 23
161 Robert Walkerden MG B 02:38.53 02:28.94 02:40.32 02:29.61 02:28.94 4 3 26
Modified Classic Class
41 Bryan Gibson MG B DNS 02:14.76 02:07.79 02:12.78 02:07.79 1 9 7 14
214 Frank Oostermeyer MG B 02:20.19 02:10.97 02:07.86 02:08.07 02:07.86 2 6 8 13
29 Jeffrey Hedger MGB GT 02:12.35 02:08.55 02:08.64 02:13.35 02:08.55 3 4 9 12
110 Paul Slawinski MG B 02:15.52 02:13.12 02:13.10 02:12.71 02:12.71 4 3 13 8
57 Richard Collett MG A Coupe 02:14.22 02:15.38 02:13.71 02:14.06 02:13.71 5 2 14 7
84 Don Woods MG B 02:18.17 02:19.23 02:17.26 02:20.71 02:17.26 6 1 19 2
32 Ronald Bilston MG BL 02:21.45 02:17.57 02:22.80 02:21.58 02:17.57 7 1 21
Modern Class
54 Andrew Church MGF 02:03.86 02:02.79 02:04.44 02:02.19 02:02.19 1 9 4 17
34 Jon McGovern MG TF160 02:13.92 02:12.69 02:11.09 02:12.01 02:11.09 2 6 10 11
717 Peter Jackson MGBGT V8 02:16.87 02:15.77 02:14.19 DNS 02:14.19 3 4 15 6
22 Graeme Ruby MG BGTV8 02:15.51 DNS DNS DNS 02:15.51 4 3 16 5
Specials Class
321 Rodney Gibb MG TF Cup Car 02:02.20 01:55.47 01:54.82 DNS 01:54.82 1 9 1 20
192 Chris Gidney MG ZR 01:55.96 01:55.39 01:55.22 DNS 01:55.22 2 6 2 19
3 Jason Holmes MG ZR190 01:57.18 01:55.85 01:56.07 01:56.50 01:55.85 3 4 3 18
48 Anthony Vollebregt MG ZR 02:09.87 02:07.45 02:39.26 02:03.98 02:03.98 4 3 5 16
481 Richard Vollebregt MG ZR 02:04.65 02:04.29 02:04.45 DNS 02:04.29 5 2 6 15
38 Daryl Coon MG ZR 02:12.45 02:12.88 02:11.92 02:11.18 02:11.18 6 1 11 10
381 Andrew Coon MG ZR 02:13.45 02:12.48 02:12.48 02:33.40 02:12.48 7 1 12 9
76 Noel Clacher MG B V8 S/C 02:34.18 02:27.93 02:20.04 02:17.27 02:17.27 8 1 20 1
121 Neil McGilp MG B Roadster 03:04.21 DNS DNS DNS 03:04.21 9 1 27
Ladies Class
49 Jane Vollebregt MG B 02:19.37 02:17.12 DNS 02:19.46 02:17.12 1 9 18 3
Rookies Class
74 Bradley Mayze MGB 02:25.79 02:26.33 02:28.25 02:29.71 02:25.79 1 5 24
51 William Casey MG B Roadster 02:34.32 02:29.23 02:28.68 02:27.33 02:27.33 2 3 25
Non Marque Class
43 Christopher Randall Amaroo Clubman 01:51.22 01:50.14 DNS DNS 01:50.14 1 9
27 Kim Cole Mazda MX-5 01:52.85 01:54.11 01:54.20 01:53.15 01:52.85 2 6
147 Ian Powell Peugeot 206 02:15.45 02:14.36 02:19.03 DNS 02:14.36 3 4
Geelong
631 Shane Gezun MG B Roadster 02:09.20 02:06.94 02:09.44 02:04.85 02:04.85 1
28 Mitchell McAllister MG BL Roadster 02:09.12 02:09.83 02:08.73 02:08.72 02:08.72 2
143 Christopher Freeman MGBGT 02:20.56 02:14.77 02:14.89 02:15.85 02:14.77 3
188 Jason Demko MG B 02:26.78 02:19.38 02:20.94 DNS 02:19.38 4
19 Brendan Sullivan MG A 02:24.61 02:20.35 02:22.88 02:20.35 02:20.35 5
  

Top 20 Outright MGs

No. Driver Car Fastest Place Points
321 Rodney Gibb MG TF Cup Car 01:54.82 1 20
192 Chris Gidney MG ZR 01:55.22 2 19
3 Jason Holmes MG ZR190 01:56.07 3 18
54 Andrew Church MGF 02:02.19 4 17
48 Anthony Vollebregt MG ZR 02:03.98 5 16
481 Richard Vollebregt MG ZR 02:04.45 6 15
41 Bryan Gibson MG B 02:07.79 7 14
214 Frank Oostermeyer MG B 02:07.86 8 13
29 Jeffrey Hedger MGB GT 02:08.64 9 12
34 Jon McGovern MG TF160 02:11.09 10 11
38 Daryl Coon MG ZR 02:11.18 11 10
381 Andrew Coon MG ZR 02:12.48 12 9
110 Paul Slawinski MG B 02:12.71 13 8
57 Richard Collett MG A Coupe 02:13.71 14 7
717 Peter Jackson MGBGT V8 02:14.19 15 6
22 Graeme Ruby MG BGTV8 02:15.51 16 5
196 Adrian Azzopardi MG B 02:15.53 17 4
49 Jane Vollebregt MG B 02:17.12 18 3
84 Don Woods MG B 02:17.26 19 2
76 Noel Clacher MG B V8 S/C 02:17.27 20 1